Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP
 • Z życia przedszkola...

  Wydarzenia 2023/2024

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w aktualnościach :)

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

  Informacje dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

 

1 września rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny.

Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki!!!

 

Organizacja pracy przedszkola:

 

PRZYPROWADZANIE DZIECI od 7.00 do 8.00 ( najpóźniej do godziny 8.30).

 

Po wprowadzeniu dziecka do przedszkola, przebraniu w szatni Rodzice ( dzieci z grup I, II i III) proszeni są o wprowadzenie dziecka do wyznaczonej sali oraz opuszczenie przedszkola aby zapobiec gromadzeniu się w wąskich przestrzeniach wspólnych.

Dzieci starsze z grup IV, V, VI i VII przebierają się w szatni samodzielnie (ewentualnie z pomocą pań woźnych). Rodziców prosimy o nie wchodzenie na korytarz szatni.

 

ODBIÓR DZIECI odbywa się zgodnie z zapisami dziecka ( dzieci najmłodsze można odbierać wcześniej w pierwszym tygodniu września np. po obiedzie ok. 12.00, stopniowo wydłużając pobyt w przedszkolu).

 

ZEBRANIA Z RODZICAMI

 

Harmonogram zebrań:

Gr. I,II, III  - 04.09.2023, godz. 17.00 – w salach zajęć dzieci

Gr. IV, V, VI, VII - 05.09.2023, godz. 17.00 – w salach zajęć dzieci

 

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA 

Wszystkie grupy - min. 2  komplety ubrań na zmianę, obuwie zmienne (nie klapki), nakrycie głowy, kubek plastikowy podpisany z możliwością mycia w zmywarce. Gr. I, II oraz III dodatkowo mała poduszka i kocyk do leżakowania. 

 

Pozostałe elementy wyprawki zostaną przedstawione na zebraniach grupowych lub bezpośrednio przez wychowawców.

 

                                                                                                                                                                                                                          

Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak  postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat.”

ROBERT FULGHUM

 

 Co mogą zrobić rodzice, aby przygotować dziecko do przedszkolnego startu?

 • Należy postarać się przedstawić dziecku przedszkole w sposób pozytywny i pełen entuzjazmu, zachowując umiar i naturalność.
 • Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do rytmu panującego  w przedszkolu.
 • Jeśli dotąd dziecko nigdy nie rozstawało się z rodzicami, warto poświęcić czas i wysiłek, aby przed przedszkolną rozłąką mogło mieć kontakt z inną osobą dorosłą (zapewniając dziecku pełne bezpieczeństwo). Dobrze, aby podczas ćwiczenia rozłąki z rodzicami, była to ta sama osoba.
 • Warto zapewnić dziecku kontakty z innymi rówieśnikami.
 • Jeśli dziecko nie jest jeszcze w pełni samodzielne w zakresie samoobsługi, to okres dwóch, trzech miesięcy przed przedszkolną inauguracją jest wystarczający, aby sytuację poprawić.

 

 Należy zastanowić się, z czym dziecko nie potrafi samo się uporać. Gdy maluch jest karmiony, ubierany, wysadzany na nocnik, wożony w wózku to znaczy jest traktowany poniżej swoich możliwości. Rodzice powinni pamiętać, aby nie ulegać pokusie wyręczania i zastępowania malca we wszystkich czynnościach. Można natomiast towarzyszyć dziecku w próbach samodzielności, zapewniając go o swojej gotowości do pomocy. Następnie stopniowo wycofywać się z prostych czynności, aby dziecko samo mogło doświadczać sukcesu, przekonać się o swoich możliwościach, uwierzyć w siebie i stać się bardziej niezależnym.

 • O aktywny udział maluszka w przygotowaniach można zadbać kupując wspólnie z nim pościel i piżamę  – taką, która podoba się jemu (ulubiony kolor, wzór). Wspólnie też wybrać przytulankę, która będzie mu towarzyszyć.
 • W dniu inauguracji najcenniejszy dla dziecka jest spokój jego rodziców. Dlatego wieczorem poprzedniego dnia można razem naszykować sprawdzone wcześniej ubranie, opowiedzieć dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień od przebudzenia i postarać się, aby tak było. Rano wstać na tyle wcześnie, aby spokojnie wykonać rutynowe czynności.
 • Do przedszkola wyjść nie w ostatniej chwili, konkretnie powiedzieć dziecku, kiedy będzie odebrane, np. „po obiedzie”, a nie „za chwilkę”. Koniecznie dotrzymać obietnicy. Pożegnanie powinno być krótkie i niezależnie od okoliczności nie powinno trwać wiele dłużej.
 • Jeżeli rodzice zapisują dziecko na 10–godzinny pobyt w przedszkolu, powinni poinformować o leżakowaniu swoją pociechę. Argumenty przemawiające za rezygnacją z leżakowania w początkowym okresie pobytu dziecka w przedszkolu dotyczą przede wszystkim zminimalizowania obciążenia organizmu dziecka długotrwałym przebywaniem w nowych warunkach. Czasami rodzice nie mogą odbierać dziecka po obiedzie. Ma ono szansę poznać cały rozkład dnia w przedszkolu od początku przebywania w nim. Wówczas leżakowanie jest jego normalnym punktem. Unika się w ten sposób adaptacji rozłożonej na dwa kroki. Niezależnie od podjętej decyzji w tej kwestii, należy pamiętać o konsekwencji; rozpaczającego dziecka nie uspokajać obietnicą wcześniejszego odebrania, jeśli nie zamierza się tego zrealizować. Maluszek zawsze powinien wiedzieć, czy będzie leżakował, czy  nie.
 • Dziecko wprowadzone w błąd, oszukane, traci wątłą cierpliwość, pokładane w rodzicach zaufanie, a rodzice ryzykują zupełne zniechęcenie go do leżakowania albo nawet do przedszkola. 

 

Rady dla rodziców w pierwszych dniach września

 • Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
 • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić. Największe nasilenie płaczu jest zawsze w dniu drugim i trzecim. Pierwszego dnia większość dzieci nie płacze - zwycięża ciekawość przedszkola.
 • Nie obiecuj: Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz(to forma przekupywania). Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik. Możesz wtedy powiedzieć: Witaj, myślałam/-em o tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.
 • Kontroluj to, co mówisz. Zamiast: Już możemy wracać do domu, powiedz: Teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
 • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
 • Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, może warto, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata.
 • Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!

 

 

Darmowe Zdjęcia : szkoła, materiały biurowe, tło, kieszonkowe dzieci, biały, z powrotem, widok, Top, gabinet, kolorowy, notatnik, Akcesoria, ołówek, przybory, Edukacja, papier, nożyczki, farba, odosobniony, długopis, Uwaga, Ostrzałka, kalkulator ...

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA NA ROK SZKOLNY 2023/2024:

 

Wszystkie ubranka dziecka muszą być podpisane, także bielizna i pantofle!

pantofle – na podeszwie antypoślizgowej, wygodne i łatwe do wkładania (podpisane),

poszwa na koc lub koc – wymiary 160 x 200 cm, podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka - dotyczy gr. I,  II i III

- poduszka typu "jaś"- dotyczy gr. I,  II i III

- ubrania na zmianę (wszystkie podpisane) do worka w szatni, w zależności od pory roku:

podkoszulka, bluzka, spodnie, spódniczka, majtki, skarpetki, rajstopy itp.

torebka na zabrudzone, mokre rzeczy,

- pudełko chusteczek higienicznych (100 szt. wyciąganych)

- opakowanie chusteczek wilgotnych

- mydło w płynie

- ręcznik papierowy ( 6 sztuk)

 

Pozostała część wyprawki zostanie uzgodniona z wychowawcami .

 

Uwagi dotyczące ubierania dziecka do przedszkola

~  Spodnie, spódniczki najlepiej na gumkę nie za luźną i nie za ciasną.

Nakrycie głowy także w okresie letnim!

~  Bluzki z odpowiednio luźnymi rękawami. Dzieci myją ręce z podciągniętymi rękawami, aby ich nie zmoczyć. Gdy rękawy są za ciasne  i nie dają się podciągnąć, dziecku trudno będzie ich nie zalać.

~ Buty wyjściowe: bezpieczne (nie klapki, nie drewniaki i nie śliskie), łatwe do wkładania, zapinane na rzepy.

~ W dni deszczowe – kalosze, kurtki przeciwdeszczowe z kapturem lub pelerynki.

~  Pantofle najlepsze na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy. Ułatwiają dziecku samodzielne zdejmowanie  i wkładanie, czyli osiąganie samodzielności w zakresie jego możliwości.

Szczególną uwagę  należy zwrócić na sprawność suwaków. Dzieci nie potrafią ich zreperować same, więc opóźnia to bądź uniemożliwia wyjście do ogrodu całej grupy.

Wszystkie ubrania i zabawki domowe( jeśli nie ma takiej konieczności prosimy o nie przynoszenie zabawek z domu)  w przedszkolu powinny być oznakowane (imieniem bądź inicjałami), gdyż maluchy często gubią drobne części swojej garderoby, a gdy kilkoro dzieci ma je takie same, nie sposób ich rozpoznać. Dotyczy to też rękawiczek, szalików, czapek itp.

Przypominamy, że za zagubione w przedszkolu rzeczy lub zabawki nie bierzemy odpowiedzialności.

 

Rodzicom przypominamy, że do przedszkola mogą uczęszczać TYLKO dzieci zdrowe!!!

 • Deklaracja dostępności

  Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

 • Informacja RODO/ Regulaminy/ Procedury

  1. Klauzula informacyjna dla rodziców

  2. Statut i regulaminy przedszkola

  3. Informacja dotycząca cyberbezpieczeństwa

 • Szybki kontakt

  tel/fax: 12 285-83-50
  e-mail: przedszkole.wegrzce@zielonki.pl 

  Sekretariat:  poniedziałek-piątek  7.00 - 15.00

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl